IFOMT (Międzynarodowa Federacja Ortopedycznych Terapeutów Manualnych) to uruchomiona w 1974 roku inicjatywa na rzecz propagowania i utrzymywania wysokich standardów medycyny manualnej, zajmująca się leczeniem schorzeń ludzkich mięśni, kości, nerwów za pomocą różnych, charakterystycznych ćwiczeń. IFOMT uznaje trzy rodzaje terapii manualnych, które spełniają standardy tejże organizacji – przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Terapia manualna, którą wprowadził Maitland

Kłopoty z dyskami w kręgosłupie, przewlekłe bóle szyi, bóle stawów – są to przykładowe dolegliwości, jakie leczy się terapią manualną według Maitlanda. Ten rodzaj terapii manualnej zaczyna się od rozmowy fizjoterapeuty z pacjentem, w trakcie której specjalista wypytuje o to, w jaki sposób schorzenie uniemożliwia normalne funkcjonowanie w trakcie typowych, codziennych zajęć. Następnie fizjoterapeuta za pomocą swoich dłoni wykrywa dokładne miejsce zwyrodnienia, po czym dokonuje stymulacji danych mięśni/stawów/tkanek, celem zwiększenia ich operatywności. Terapia ta wyróżnia się położeniem szczególnego nacisku na wielokrotną kontrolę postępów terapii i, zależnie od oceny postępów, dobieraniem przez fizjoterapeutę odpowiednich technik leczenia.

Terapia manualna zaproponowana przez Kaltenborna i Evjentha

Terapię manualną Kaltenborna i Evjentha stosuje się do schorzeń stawów, które powodują ból i uniemożliwiają prawidłowe poruszanie się. Specjalista aktywizuje swoimi dłońmi części stawów, stosując techniki ślizgu i trakcji, czyli wywołując ruchy pionowe i poziome względem źródła bólu. Elementarną częścią leczenia jest edukacja, a mianowicie fizjoterapeuta instruuje pacjenta na temat ćwiczeń, jakie ten powinien przeprowadzać samodzielnie w warunkach domowych.

Terapia manualna kształtowana przez szkołę niemiecką

Ten rodzaj terapii manualnej może być zastosowany wobec pacjentów, jacy przeszacowali swoje siły i np. podnosili ciężary, które były zbyt ciężkie i w efekcie nadwyrężyły, uszkodziły kręgosłup, wywołały pojawienie się rwy kulszowej bądź doprowadziły do stanów zapalnych wewnątrz stawów. Koncepcja terapii manualnej według szkoły niemieckiej zakłada odbycie z poszkodowanym skrupulatnej rozmowy, celem wytypowania potencjalnej przyczyny bólu, po czym fizjoterapeuta przeprowadza diagnostykę ciała pacjenta. W efekcie tak kompleksowych czynności, otrzymuje się precyzyjne informacje na temat źródła i charakteru schorzenia, co pozwala na przepisanie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów, które niwelują patologię i przywracają właściwe funkcjonowanie danej części ciała.

Reklamy