Gdy spoglądasz na piękne rysunki wykonane przez utalentowanych artystów, czujesz ukłucie zazdrości? Sam chciałeś nauczyć się rysować, ale brakowało Ci motywacji i wiary we własne możliwości? Koniec tego! Nauka rysowania jest dla każdego, pewne umiejętności można wyćwiczyć i osiągnąć zadowalający poziom. Dowiedz się, jak to zrobić.

 

Czy każdy może nauczyć się rysować?

Może wydawać się, że niektórzy mają większe predyspozycje do zajęć artystycznych. Nauka pewnych rzeczy, a tym samym zdobywanie cennych umiejętności, przychodzi im znacznie szybciej, niż w przypadku innych osób. Jednak należy uświadomić sobie, że każdy kiedyś zaczynał i zanim zaczął tworzyć coś wartościowego, spędził długie godziny na żmudnych ćwiczeniach, nie zawsze uzyskując zadowalający efekt. Pocieszająca wiadomość jest taka, że niektóre umiejętności można wypracować. Mimo że zazwyczaj nie przychodzi to łatwo, pod żadnym pozorem nie należy rezygnować. Wytrwałość w dążeniu do postawionego sobie celu to coś, co liczy się bardziej od „wrodzonego” talentu.

 

Efektywne sposoby na naukę rysowania

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak nauczyć się rysować, mamy dla Ciebie wartościowe porady, które pomogą Ci rozpocząć tę wspaniałą przygodę.

 

  1. Po pierwsze systematyczność

Regularność w procesie uczenia się nowych rzeczy jest niezwykle ważna. Nie inaczej jest w przypadku rysowania. Aby móc pochwalić się zadowalającymi nas efektami, dobrze jest ćwiczyć codziennie. Najlepiej zaopatrzyć się w szkicownik bądź zeszyt, gdzie możemy trenować swoje umiejętności w wolnym czasie, nawet poza domem. Może on też stanowić świetną dokumentację naszych postępów, które w dowolnej chwili będziemy w stanie prześledzić.

  1. Nie obawiaj się popełniania błędów

Musisz uświadomić sobie, że początkowe rysunki mogą pozostawiać wiele do życzenia, nawet mimo usilnych starań i najszczerszych chęci, aby były jak najlepsze. Przeszkody, które będą pojawiać się na Twojej drodze, są po prostu wpisane w proces nauki. Co więcej, nie należy ich omijać, ale zmierzyć się z nimi z wysoko podniesioną głową. Pamiętaj – praktyka czyni mistrza, a więc z dnia na dzień będziesz coraz lepszy w tym, co robisz.

  1. Inspiruj się

Przeglądaj prace innych, a następnie próbuj je naśladować, odtwarzać – na etapie ćwiczeń to nic złego. Warto jednak do każdej pracy dodać coś od siebie, aby próbować stworzyć swój indywidualny, charakterystyczny styl.

  1. Sprawdzaj dostępne możliwości

Szukaj tak długo, aż znajdziesz coś, w czym będziesz czuć się najlepiej − konkretny styl, technikę, bądź odpowiednie przybory artystyczne, dzięki którym rysowanie będzie sprawiało Ci radość. Eksperymentuj z barwami, ułożeniem elementów. Nie bój się nieoczywistych posunięć!

  1. Zapoznaj się z teorią

Rysowanie to nie tylko praktyka, istotna jest również teoria. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi kompozycji, perspektywy, czy światła. Dzięki takiej wiedzy nasze rysunki mają szansę być o wiele lepsze pod względem technicznym. Dlatego też pomocne mogą okazać się poradniki o nauce rysowania. Należy jednak podkreślić, że doskonała znajomość teorii nie uczyni z nas utalentowanych artystów. Najważniejsze jest, by zdobytą wiedzę potrafić przelać na kartkę. Dlatego – rysuj, rysuj i jeszcze raz rysuj!

Reklamy