Nawet jedna trzecia dorosłych może regularnie odczuwać bóle stawów o różnym natężeniu i różnego pochodzenia. Dolegliwości te utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. I choć często bywają skutkami kontuzji lub siedzącego trybu życia, to u źródeł problemów ze stawami może leżeć co najmniej kilka zróżnicowanych i bardzo poważnych przyczyn.

Co powoduje bóle i zapalenia stawów?
Ból stawów zawsze jest zwiastunem toczących się stanów zapalnych stawów i kości. Najczęściej występują w przebiegu:
– reumatoidalnego zapalenia stawów — choroby o charakterze autoagresyjnym,
– artretyzmu (dny moczanowej / podagry) – choroby atakującej stawy śródstopno — paliczkowe,
– zapaleń kaletek maziowych — tworów (czymś w rodzaju woreczek) wytwarzających maź nawilżającą stawy i zmniejszającą tarcie w trakcie przesuwania się mięśni i ścięgien po kości,
– zwiększonych napięć mięśniowych,
– wszelkiego rodzaju urazów (np. zwichnięć).
Statystyki wskazują, że najczęściej stany zapalne rozwijają się w stawach kolanowych, następne w kolejności są ramiona i biodra, ale w praktyce choroba może rozwinąć się w każdym stawie.

Objawy zapalenia
Zapalenia stawów mają różne oblicza. Może towarzyszyć im ból, bardzo łagodny, opisywany jako drażniący (na dłuższą metę równie uciążliwy, jak bóle intensywniejsze), choroba może przybrać charakter ostry (nagłe ataki utrzymujące się do kilku tygodni) lub przewlekły – trwa tygodniami, miesiącami, latami. Częstym towarzyszem zapaleń stawów są obrzęki, sztywność, a w skrajnych przypadkach nawet ich deformacja.

Zapalenie stawów – leczenie stawów
Chociaż wszystkie lub prawie wszystkie choroby stawów mają podłoże zapalne, to u ich przyczyn mogą leżeć bardzo różne zaburzenia. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych niezależnie od tego czy jest to ból ostry, krótkotrwały czy ból przedłużający się należy zasięgnąć porady lekarza.
W naszych warunkach (właściwie nie tylko u nas, ale i na całym świecie) leczenie z reguły jest leczeniem objawowym. Najczęściej stosowaną grupą leków, niezależnie od rodzaju choroby, są niesterydowe leki przeciwzapalne. W uzasadnionych przypadkach leki te łączy się z lekami zwiotczającymi mięśnie i / lub antydepresantami oraz lekami przeciwpadaczkowymi, które zaburzają przewodzenie sygnałów bólowych. U osób z bólami o dużym stopniu nasilenia, nietolerującymi leków niesterydowych (bardzo źle wpływających na układ pokarmowy) stosuje się leczenie sterydami.

Alternatywy dla leków
W wielu sytuacjach leków nie można uniknąć, bo jedynie eliminacja lub przytłumienie bólu umożliwia normalne funkcjonowanie i wdrożenie innych niż farmaceutyczne metod leczenia. Należą do nich fizjoterapia, suplementacja oraz autoterapia, która w tym konkretnym przypadku polega na daleko idących zmianach w stylu życia.

W ramach fizjoterapii wykorzystuje się terapie ultradźwiękami, termo- i krioterapię, elektroterapię i ćwiczenia, które są jednocześnie elementem autoterapii, bo jednym z podstawowych zaleceń dla osób cierpiących na choroby stawów jest zwiększenie aktywności fizycznej i ukierunkowanie jej na wzmocnienie mięśni oraz poprawę sprawności stawów.
Autoterapia, czyli działania wymagające zaangażowania samego pacjenta, obejmuje wspomniane już ćwiczenia, zmiany w diecie (na dietę przeciwzapalną), oraz zawsze, gdy jest to konieczne, redukcję wagi.

Suplementacja w leczeniu stawów
W ramach alternatywnych, czy też uzupełniających metod leczenia, warto sięgnąć po suplementację. Istnieją badania potwierdzające pozytywny wpływ na stawy substancji takich jak chondroityna czy kwas hialuronowy. Chondroityna jest jednym z budulców chrząstek stawowych, natomiast kwas hialuronowy wypełnia tkanki i wchodzi w skład płynów ustrojowych z płynami wypełniającymi torebki stawowe włącznie.
Połączenie chondroityny stymulującej regenerację chrząstek i kwasu hialuronowego zmniejszającego tarcie, prowadzi do złagodzenia dolegliwości bólowych i wspomaga ich odnowę. Producenci Hyalutidin AC Aktiv poszli jeszcze dalej – nadali chondroitynie i kwasowi formę łatwo przyswajalnego syropu, który trafia do źródła problemu (stawów) dokładnie tak, jak zastrzyk, czyli bez strat składników aktywnych i bez obciążania pozostałych tkanek i ważnych organów wewnętrznych (układu pokarmowego).

Suplementy, aktywność fizyczną i dietę warto też stosować profilaktycznie. Zapalenia stawów bywają trudne w leczeniu – znacznie łatwiej jest im zapobiec.

Reklamy