Matura zwana potoczne egzaminem dojrzałości, przez lata była ważnym etapem w życiu każdego młodego człowieka. I dziś jest istotna, staje się przepustką na studia, jest dowodem pełnego ukończenia szkoły średniej jednak nie jest uznawana za coś wielkiego.

Czy ci maturzyści będą chlubą naszego narodu?

Czy jednak nadal jest dowodem dojrzałości i posiadania dużej wiedzy z zakresu szkoły średniej? Nie zawsze. Maturzyści sprzed lat mieli świadomość, że matura do czegoś zobowiązuje. Od maturzysty można wymagać nie tylko poprawnego napisana egzaminu, ale również wiedzy.

Elementarnej, ważnej wiedzy z zakresu języka polskiego, matematyki, geografii, jeżyków obcych czy też innych przedmiotów. Dziś wymaga się przede wszystkim poprawnego przejścia egzaminu o nieco dziwnych zasadach, wiedzy, umiejętności logicznego myślenia, zorientowania w świecie wymaga się niestety niewiele. Efekt takich zasad nauczania może być tylko jeden, Niski poziom wiedzy dzisiejszych maturzystów.

Doskonale pokazuje to cykl filmów zamieszczonych w serwisie Youtube, zatytułowanych „Matura to bzdura”. Filmów, w których autor zadaje pytania młodym ludziom. Pytania z zakresu szkoły średniej, wręcz gimnazjalnej, pytania, na które odpowiedź, powinni znać. Okazuje się, że jest wręcz odwrotnie, co dowodzi niskiego poziomu wiedzy maturzystów. Oglądając te filmy, czasami jest smutno, czasem wręcz zabawnie, ponieważ młodzi ludzie nie dość, że nie posiadają elementarnej wiedzy, to jeszcze się ośmieszają, na proste pytania udzielając kuriozalnych odpowiedzi.

Matura nie powinna być bzdurą i tak przez lata było. Dziś jest inaczej. Po części można winić samych maturzystów, po części system kształcenia. Bez względu na powody takiego stanu rzeczy, warto wiedzieć, że w opinii wielu osób matura wciąż zobowiązuje. Jeśli ją posiadamy, nie warto ośmieszać się brakiem wiedzy tylko ją poszerzać. Dzisiejsi maturzyści może to kiedyś zrozumieją, przyszli prawdopodobnie również, ale na to potrzeba czasu i zmian zarówno w samych maturzystach jak i w sposobach kształcenia.

A to „najlepsi” maturzyści w Polsce

Reklamy