Na stan naszego zdrowia, a co za tym idzie, także na samopoczucie, wpływa ogromna ilość czynników. Choć nie zawsze na wszystko mamy wpływ, jedną rzecz możemy zrobić z całą pewnością, aby przysłużyć się naszemu zdrowiu. Jaka mianowicie jest to rzecz?

Zakup takiego urządzenia jak oczyszczacz powietrza. Pomimo tego, że nie do końca mamy wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy poza naszym domem, możemy mieć wpływ na to, jaka jakość powietrza będzie w naszych czterech kątach.

A nie da się ukryć, iż jest to sprawa bardzo istotna. Oczyszczacze powietrza mają za zadanie, jak sama nazwa wskazuje, oczyścić powietrze zarówno ze stałych jak i ciekłych aerozoli i wielu innych zanieczyszczeń, z których być może nawet nie zdajemy sobie sprawy, z racji tego, że są one niewidoczne. W przeciwieństwie do standardowego nawilżacza powietrza, o którym przypominamy sobie w tak zwanym sezonie grzewczym, gdy powietrze jest wyjątkowo suche, takiego urządzenia jak oczyszczacz możemy, a wręcz powinniśmy używać przez cały rok.

Jakie oczyszczacze powietrza spotkać można w sklepie?

Choć różne oczyszczacze działają na różnych zasadach, cel mają jeden – oczyścić powietrze w sposób możliwie najbardziej efektywny. Wśród przodujących firm produkujących oczyszczacze warto wymienić takie firmy jak Stadler Form, Boneco Venta, Salin Plus. Zajmują one bardzo wysokie pozycje w rankingach. Możemy wybrać oczyszczacz ze zbiornikiem na wodę (z filtrem wodnym), z filtrem węglowym, elektrostatycznym (ogromna wydajność przeciwkurzowa), oczyszczacz pracujący na zasadzie fotokatalicznej, czy też wykorzystujący właściwości sterylizacji ozonu.

W oczyszczaczach z zestawem filtrów nie może zabraknąć filtra węglowego, HPP oraz tzw. filtra wstępnego. Filtr węglowy  pochłania wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy, filtr HPP eliminuje z powietrza wszelkie wirusy, bakterie drobinki kurzu, pyłki oraz grzyby, natomiast filtr wstępny zabezpiecza filtr HPP przez co wydłuża jego żywotność oraz pozwala na optymalne działanie.

          oczyszczacz-powietrza-aos-2071

 

Wodny oczyszczacz powietrza oczyszcza powietrze przy pomocy wody oraz kołowego talerza, na którym osadzają się zanieczyszczenia. System oczyszczania polega na tym, że wchłaniane zanieczyszczone powietrze osiada na kołowym talerzu, który się obraca, zostawiając wszystkie zanieczyszczenia (kurz, pyłki  ) w wodzie, a wypuszczając oczyszczone powietrze na zewnątrz. Zastosowana metoda jest podobna do oczyszczania powietrza podczas deszczu.

oczyszczacz-powietrza-boneco-2055d-z-funkcja-nawilzania_9210

Każdy oczyszczacz spełnia swoje zadanie więc trudno doradzić co konkretnie powinien wybrać klient. Jedyna wskazówka dla alergików jest taka, aby raczej zdecydowali się na oczyszczacz z zestawem filtrów, gdyż tak jak zostało już wspomniane w tym artykule mają większą wydajność i lepiej radzą sobie z kurzem i pyłkami.

Kilka rad na co powinieneś zwrócić jeszcze uwagę.

  • Dobieraj oczyszczacze powietrza o odpowiedniej wydajności. Nie ma sensu kupować oczyszczacz, którego wydajność jest zbyt mała. Każdy szanujący się sklep powinien na swojej stronie internetowej opublikować dane techniczne każdego modelu urządzenia – tam znajdziesz informację na temat wydajności sprzętu. Nie każdy nadaję się do tej samej powierzchni. Są modele przystosowane do pracy w mniejszych pomieszczeniach, natomiast inne do większych. Z pewnością, jeśli zależy ci na oczyszczeniu powietrza w mieszkaniu, które ma 50 metrów kwadratowych nic nie da Tobie urządzenie przystosowane do powierzchni o połowę mniejszej. Szkoda na to Twoich pieniędzy.
  • Nie bez znaczenia jest również pobór energii oraz poziom hałasu urządzenia. Nie chcesz chyba, żeby koszty eksploatacji i hałas były zbyt wysokie, bo zarówno jedno jak i drugie mocno Cię zirytuje. Choć trzeba jasno powiedzieć, że oczyszczacze renomowanych producentów z tym problemów nie mają.
  •  Jeśli zdecydujesz się na oczyszczacz wodny zwracaj uwagę na pojemność zbiornika, która także jest istotna ze względu na wygodę użytkowania. Niestety zbyt mały zbiornik oznacza częstą wymianę wody, co może być dla wielu uciążliwe i denerwujące. Wielkość zbiornika powinna być optymalna, czyli dopasowana do wydajności oczyszczania sprzętu. Wydaję się, że 7 litrowy zbiornik w oczyszczaczu przeznaczonym do powierzchni do 50 metrów kwadratowych to rozwiązanie optymalne.

 Wady oczyszczaczy powietrza

Wadą oczyszczaczy powietrza jest to, że trzeba o nie dbać, ewentualnie wymieniać wodę czy filtry. Pytanie jaki oczyszczacz wybrać/kupić nie należy do najprostszych, gdyż dobrej jakości oczyszczacze nie należą do najtańszych.  Warto się o tym przekonać i tak na jednym z najtańszych sklepów – Aero7 , który w porównaniu z konkurencją ma bardzo atrakcyjne ceny.

Filmy o oczyszczaczach powietrza na Youtube cieszą się ogromną popularnością. Video opis produktu jest dużo bardziej atrakcyjny dla konsumenta, niż podana w mało przejrzystej formie instrukcja obsługi.

 

Reklamy